Telefon: 668 801 437 Email: biuro@miaandlou.pl
Wersje językowe
Waluty
6 prostych porad jak wspomóc rozwój dziecka. Czy ograniczenie długości snu jest najlepszą z nich? 0
Wpływ snu na rozwój dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 prostych porad jak wspomóc rozwój dziecka. 

  

Twoje dziecko śpi zbyt długo i masz wrażenie, że przez to traci tak wiele cennego czasu? Czasu, który może wykorzystać na naukę lub zabawę? Przesypia 13 godzin w ciągu doby, przez co nie ma kiedy robić lekcji, a czas wolny na zabawę lub ulubione zajęcia sportowe jest mocno ograniczony?

Jeśli nie jest ślimakiem, który potrafi przespać nawet trzy lata bez jedzenia, to może nie jest wcale tak źle.

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Długość snu potrzebna do prawidłowego rozwoju zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Wytyczne ilości snu dla dzieci zmieniają się w zależności od grup wiekowych:

 • Noworodki i niemowlęta (0-12 miesięcy): 14-18 godzin snu na dobę
 • Maluchy (1-3 lata): 12-14 godzin snu na dobę
 • Przedszkolaki (3-5 lat): 10-13 godzin snu na dobę
 • Uczniowie (6-13 lat): 9-11 godzin snu na dobę
 • Młodzież (14-17 lat): 8-10 godzin snu na dobę

Sen ma wpływ na wiele aspektów rozwoju dziecka, takich jak:

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednią ilość i jakość snu dziecka. Aby to zrobić, należy zadbać o higienę snu, czyli o takie warunki i nawyki, które sprzyjają zdrowemu i spokojnemu snu. Poniżej kilka zaleceń dotyczących higieny snu u dzieci (chociaż dorośli też mogą wyciągnąć z tego coś dla siebie ;): 

 • Zapewnij dziecku spokojną i ciemną sypialnię z odpowiednią temperaturą i wentylacją.
 • Spraw by sypialnia dziecka była jego azylem, w którym czuje się pewnie i bezpiecznie. Idealnym ku temu rozwiązaniem może być nasze klasyczne łóżko domek ze specjalnie uszytym daszkiem https://miaandlou.pl/pokrowiec-domek, tak przygotowane łóżko stanowić będzie świetne miejsce, w którym nasze pociechy znajdą ukojenie po całym dniu zabaw i nauki. 
 • Unikaj stymulujących aktywności przed snem, takich jak oglądanie telewizji, gry komputerowe czy intensywna zabawa.
 • Zadbaj o relaksującą rutynę przed snem, np. kąpiel, czytanie bajki czy przytulanie.
 • Unikaj podawania dziecku cukru przed snem.
 • Zachęcaj dziecko do regularnej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Doskonale do tego nadają się nasze łóżka ze zjeżdżalnią lub ścianką wspinaczkową https://miaandlou.pl/kategoria/lozko-ze-zjezdzalnia

Pamiętaj, że z wiekiem dziecka zapotrzebowanie na sen będzie malało. Ponadto konieczna ilość snu jest indywidualna dla każdego dziecka, a dla zdrowego rozwoju Twojej pociechy należy zapewnić jej jak najlepsze warunki snu.

Im szybciej dziecko będzie zapadać w zdrowy i niezaburzony sen tym będzie on bardziej wartościowy dla jego rozwoju, a godzinka nadmiarowego w Twoim mniemaniu snu, może okazać się właśnie tą chwilą w jego życiu, w której utrwala się jakaś cenna umiejętność nabyta w ciągu dnia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl